Budowa domów energooszczędnych w Warszawie
Budowa przyjaznego środowisku domu, który w przyszłości pozwoli właścicielom ograniczyć koszty eksploatacji to obecnie coś więcej niż tylko trend. W dzisiejszych czasach ceny prądu oraz paliw wciąż rosną, a Unia Europejska oczekuje prężnych działań w dziedzinie ochrony przyrody. Energooszczędne domy wydają się być rozwiązaniem stanowiącym odpowiedź na wszystkie potrzeby. Warto jednak zastanowić się, jakie wymagania spełniać musi konstrukcja, która aspiruje do miana energooszczędnej.
Etap projektu domu
Przede wszystkim trzeba upewnić się, że już na etapie projektu, czy nasz dom spełnia określone wymagania. Aby optymalizować koszty ogrzewania, bryła powinna charakteryzować się w miarę niskim współczynnikiem A/V, czyli stosunkiem kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych. Właściwe usytuowanie budynku na działce, jego ukształtowanie i zorientowanie względem stron świata pozwoli na zwiększenie pasywnych zysków z energii słonecznej. W pokojach, w których spędzamy większą część dnia umiejscowienie okien od południowej strony pozwoli dłużej cieszyć się naturalnym światłem. Ograniczy to konieczność zapalania lamp. Ten sam czynnik warto wziąć pod uwagę także w czasie projektowania zieleni, która otaczać będzie nasz energooszczędny dom. Zwarta ściana roślinności pozwoli znacznie ograniczyć straty ciepła zimą, zaś latem skutecznie chronić przed znacznym wzrostem temperatury wewnątrz, może jednak blokować dopływ światła.
Wewnętrzne instalacje i rozwiązania
Budowa energooszczędnego domu wymaga także zastosowania we wnętrzu odpowiednich instalacji, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy grzewcze. Szacuje się, że aż 70% energii zużywanej przez cały budynek pochłania zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury. Bogata oferta rozwiązań, takich jak pompy z wymiennikami ciepła, nowoczesne piece czy kominki pozwala nie tylko na skrupulatne przeanalizowanie zapotrzebowania naszego oszczędnego domu, ale także na zastosowanie ekologicznych materiałów opałowych, takich jak pelety, brykiety czy kora. Wysoka wartość opałowa idzie w ich przypadku w parze ze znikomą szkodliwością dla środowiska i zminimalizowaną ilością powstającego popiołu.
Kolejną istotną kwestią, która charakteryzuje energooszczędne domy jest odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych. Trwałe systemy dociepleń oraz szczelna stolarka okienna i drzwiowa pozwolą zminimalizować straty ciepła w okresie zimowym, a latem uchronią przed wdzierającym się z zewnątrz upałem. Jeśli chodzi o ocieplenia, szczególne polecane są rozwiązania systemowe, w których dostajemy zestaw dopasowanych do siebie produktów o uproszczonym montażu. Ich producenci poza trwałością i skutecznością gwarantują także spełnienie wszystkich wymaganych europejskich norm.
Energia odnawialna
Coraz większą rzeszę zwolenników zyskują również odnawialne źródła energii, takie jak przydomowe turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Energia, którą magazynować można za ich pośrednictwem, pozwala częściowo zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego i w pewnym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z sieci.
Innym przykładem energooszczędnego rozwiązania dla domu jest zamontowanie mechanicznego systemu wentylacyjnego z rekuperatorem. Pozwala on o 50% ograniczyć ilość energii potrzebnej do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Służy temu wymiennik ciepła, w którym temperatura przekazywana jest przez powietrze opuszczające instalację, temu, które akurat pozyskane zostało z czerpni.
Na redukcję kosztów ma także wpływ rozsądne gospodarowanie wodą. W energooszczędnym domu nie powinno więc zabraknąć funkcjonalnych baterii łazienkowych, które do minimum ograniczą jej zużycie. Najlepiej zdają egzamin bezdotykowe modele, sterowane fotokomórką, wersje wyposażone w eko-przyciski, które praktycznie oszczędzają wodę za nas, a także baterie z termostatem, które jednocześnie kontrolują zużycie wody i energii potrzebnej do jej podgrzewania. W niektórych gospodarstwach domowych można także zagospodarować wody opadowe (na przykład do podlewania ogrodu), a nawet wody szare.
Budowa energooszczędnego domu z pewnością wymaga większej ilości pracy i nakładów finansowych, te jednak mogą w niedługim czasie zwrócić się, dzięki niższym kosztom eksploatacji. Aby jednak wszystkie rozwiązania działały jak należy, dobrze byłoby, by poszczególnymi pracami zajęły się doświadczone i profesjonalne ekipy. Tylko wtedy będziecie mieli Państwo pewność, że zaprojektowane i zastosowane materiały, urządzenia i instalacje są optymalnym rozwiązaniem dla Państwa projektu. Natomiast projekt ten będzie kompromisem pomiędzy kosztami inwestycyjnymi a potencjalnymi przyszłymi oszczędnościami wynikającymi z ich wykorzystania.
Budowa domów pod klucz, czytaj również budowa domu krok po kroku
Zapraszamy na nasze budowy lub do naszych realizacji.
Zapraszamy również do naszej firmy: RENTIRO Wynajem sprzętu budowlanego i usługi koparko-ładowarką | PUR-CONCEPT Izolacje natryskowe pianką PUR oraz DUOTHERM Projekty i wykonawstwo instalacji wewnętrznych
[lgxlogoslider id=”1934″]